Üretim

heading-image

Üretim

iconbg-4

Hazırlık

Zeytinyağı yapımı için toplanacak Zeytinlerin ne zaman toplanacağı da çok önemlidir.

Çekirdeği sertleştikten sonra zeytin içerisinde yağ tutmaya başlar. En yüksek oranda yağ oluşumu tamamlandığı zaman zeytin hasat edilir.

Ancak zeytinin yağ toplamasının bittiği yani çekirdeğinin sertleşip, meyvesinin mor-siyah arası bir renk aldığı zamandan sonra hasat yapmak için uzun süre beklememek gerekir.

icon-1bg

Hasat

Zeytin ekim-mart ayları arasında hasat edilir. Hasat edildikten sonra 24 saat içerisinde zeytinyağı üretim aşamasına geçilir.

Zeytin hasadı zeytini dalından elle toplama gibi geleneksel yöntemlerle yapılabildiği gibi makineler kullanılarak da yapılabilir. Zeytinin dökülmesini bekleyerek elle ya da mekanik araçlarla dip zeytini de toplanabilmektedir. Ancak dip zeytini kalite bakımından düşüktür.

icon-2bg

Temizlik

Hasat esnasında zeytinin arasına dal, yaprak ya da taş gibi maddeler karışabilir. Hasat edilen zeytinler bunker adı verilen çukur bölümlere boşaltılır. Elevatör adı verilen taşıma bandı ile fanların olduğu bölüme taşınır. Fanlar yardımı ile dal, yaprak, taş gibi maddelerden ayrıştırılır.

Üzerlerindeki toz ve kirden arındırmak için zeytinler tekrardan yıkama havuzuna aktarılır. Yıkandıktan sonra fan yardımı ile kurutulur ve kırma-ezme bölümüne alınır.

icon-5bg

Soğuk Sıkım

Zeytinyağı elde etmek için zeytin ve çekirdeği kırılıp ezilerek hamur haline getirilir. Elde edilen zeytin püresi ısıtılarak yoğrulur. Zeytin sıkımı esnasından suyun sıcaklığı 27 derecenin altında ise soğuk sıkımdır. Düşük sıcaklıkta üretilen soğuk sıkım zeytinyağının besin değeri sıcak sıkıma göre daha yüksektir.

Soğuk su kullanıldığı için zeytinin yağı daha az çıkar, bu sebeple üretimde daha çok zeytin kullanılır. Sıcak sıkımda zeytin ise 35 ila 50 dereceye kadar ısıtılabilir. Bu da zeytinde bulunan bazı besin değerlerinin düşmesine sebep olabilir. Zeytin toplandığı gün içerisinde 27 derecenin altındaki soğuk su ile yağı çıkarılır.

icon-3bg

Şişeleme

Sofralarınızdaki lezzetli yiyeceklerde kullanabilmeniz için hazır hale gelen kaliteli ve organik zeytinyağlarımız hijyenik şartlarda şişeleme yapılarak son aşamaya ulaşır.

heading-image

Referanslarımız